Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ilçemizde de bir dizi etkinliklerle kutlandı. İlk tören 23 Nisan 2017 günü saat 09.00'da İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse tarafından Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başladı ve daha sonra Şehit Çavuş Bülent Kula İlkokulunun hazırlayıp 09.30'da sunduğu programla devam etti. Program, katılanlar tarafından büyük beğeniyle ve ilgiyle seyredildi.
 
        Kaymakam Dr. Bayram Yılmaz, Belediye Başkanı Av.Serkan Acar, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir, Daire Amirleri, çok sayıda Vatandaş, öğrenciler ve basın mensuplarının katıldığı Şehit Çavuş Bülent Kula İlkokulunun bahçesindeki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz'ın kutlama mesajı okundu. Okul Müdürü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Ogün Derse'nin günün anlam ve önemini belirten konuşmalarından sonra sırasıyla Şehit Çavuş Bülent Kula İlkokulu, Petro-kimya İlkokulu, Atatürk İlkokulu, Namık Kemal İlkokulu folklor ekipleri gösterilerini sundular. Daha sonra Şehit Çavuş Bülent Kula Ortaokulunun korosu hazırladığı şarkıları seslendirdi.
 
        Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesini takiben program sona erdi.
 
        Ulusal Egemenliğimizin tecelli ettiği Büyük Millet Meclisimizin açılış günü olan 23 Nisan günü, Devletimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından bayram ilan edilerek çocuklara hediye edilmiş ve ilk defa da, ATATÜRK'ün himayesinde 1927 yılında kutlanmıştı. UNESCO'nun 1979 yılını Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, 23 Nisan, aynı yıl TRT organizesinde uluslararası boyutta kutlanmaya başlandı. 23 Nisan, bugün artık bütün Dünya Çocuklarının Bayramı olarak kutlanmaktadır. 
 
        Çocuklarımızın ve Milletimizin Bayramı Kutlu olsun. DevletimizinKurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü, bu vatana hizmet etmiş Arkadaşlarını, dönemin Gazi Milletvekillerini, Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.